OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI SIEDLCE 

Porady

  
Strona   7  Jak wygląda opieka całodobowa nad osoba starszą?


Opiekunki osób starszych w Niemczech zazwyczaj zajmują się opieką całodobową nad seniorem. Mieszkają u swojego podopiecznego, w dzień pomagając mu w codziennym funkcjonowaniu, w nocy reagując na ewentualne pogorszenie stanu zdrowia seniora. Mieszkając z osobą starszą pod jednym dachem, opiekunka obserwuje w jakim senior jest stanie, co mu szkodzi, co lubi robić. Warto tak rozplanować dzień, aby i senior, i opiekunka byli z niego zadowoleni.


Dobrze obmyślany plan dnia jest w przypadku większości seniorów niezbędny. Rutyna pozwala osobie starszej poczuć się bezpiecznie, nawet jeśli ma problemy z pamięcią czy zaburzenia lekowe. Należy jednak pamiętać, aby dopasować plan do możliwości fizycznych i psychicznych osoby starszej.
Przykładowy dzień pracy opiekunki osoby starszej
 • Pobudka. Warto wstać przed podopiecznym, aby mieć czas „dla siebie”.
 • Poranna toaleta. W zależności od tego, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest senior, opiekunka mu pomaga lub nie.
 • Śniadanie. Wielu seniorów radzi sobie z tym samodzielnie, więc opiekunka tylko przygotowuje i podaje śniadanie. Zwykle przed lub po śniadaniu podaje się leki, przygotowane przez pielęgniarkę.
 • Spacer. Aktywność fizyczna jest bardzo korzystna, zarówno dla stanu psychicznego, jak i fizycznego seniora. Warto sprawić, by spacer był stałą częścią dnia.
 • Obiad.Opiekunka seniora przygotowując posiłki powinna pamiętać, że nawet niewielkie zmiany w diecie mogą seniorowi zaszkodzić, szczególnie, jeśli nie jest w najlepszym stanie fizycznym i cierpi na choroby wieku podeszłego. Zmiany w diecie można skonsultować z lekarzem.
 • Drzemka. Niektórzy podopieczni łatwiej zasypiają w dzień niż w nocy. Popołudniowa drzemka pozwala im zebrać siły, ale nie powinna trwać zbyt długo, bo podopieczny zbudzi się nad ranem.
 • Podwieczorek.
 • Oglądanie telewizji, granie w gry. Bardzo ważna dla stanu zdrowia seniora jest aktywność umysłowa. Warto zachęcać go do grania w gry takie jak chińczyk czy warcaby, co jest szczególnie zalecane w opiece nad osobami chorymi na Alzheimera (ćwiczenia umysłowe opóźniają rozwój tej choroby).
 • Kolacja.
 • Wieczorny spacer. Spacer przed pójściem spać może ułatwić osobie starszej późniejsze zasypianie. Większość osób w podeszłym wieku ma problemy ze snem, co jest uciążliwe zarówno dla nich, jak i dla opiekunek.
 • Wieczorna toaleta i pójście spać. Kiedy senior śpi, opiekunka może spokojnie odpocząć, pamiętając jednak, by być w zasięgu głosu podopiecznego.

Plan dnia zależy od potrzeb seniora i opiekunki, a także od godzin wizyt pielęgniarki, która zajmuje się przygotowaniem leków i innymi obowiązkami, które nie leżą w gestii opiekunki. Powyższy plan jest przykładowy i nie da się go zastosować u każdego seniora, choćby ze względu na stan zdrowia czy przyzwyczajenia.


Opiekunka osoby starszej powinna pamiętać, że aktywizowanie seniora także jest jej obowiązkiem. Jeśli osoba starsza jest w stanie sama jeść, choćby zajmowało jej to dużo czasu, warto pozwolić jej robić to samodzielnie, nie wyręczać czy poganiać. Dobrze jest starać się, aby senior sam jadł, sam chodził do toalety czy mył się. Wpływa to korzystnie zarówno na jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Dobrym pomysłem jest także zachęcanie seniora do spotkań ze swoimi znajomymi lub w klubach seniora.Strona   7  Pozwól nam Sobie pomóc - Szanuj swój czas!


  
 
W celu określenia ostatecznych kosztów i warunków świadczenia usług prosimy o KONTAKT  z nami, tak abyśmy mogli złożyć ofertę spełniającą najwyższe Państwa wymagania.

Końcowa  cena wykonania usługi zależy od uzgodnień wykonanych  w miejscu wykonywania wsparcia i opieki.


 

POWRÓT


    
 
 
 
 


<!-- iFrame Ad Tag: 756 -->


r
 
 zy:

http://sk-system.pl/
ht
 
 p://porady-domowe.net.p
ttp://domowe-porady24.plht


p://led-sk-system.pl

h
led.sk-system.pl

 
 
Nasi Partnerzy:

http://sk-system.pl/
http://porady-domowe.net.pl
http://domowe-porady24.pl
http://led-sk-system.pl
http://led.sk-system.pl
http://wirtualne-biuro-siedlce.pl